Wypełniacze słowne – lorem ipsum

Wypełniacze słowne – lorem ipsum

Wszystko ma jakiś początek, nawet wata słowna, która rozbrzmiewa patetyczną quasi-łaciną na niedokończonych jeszcze stronach internetowych, ulotkach. Obecnie “lorem ipsum” to tekst stosowany do demonstracji krojów pisma (czcionek, fontów), kompozycji kolumny itp. Składa się z łacińskich i quasi-łacińskich wyrazów, mający korzenie w klasycznej łacinie, wzorowanej na fragmencie traktatu Cycerona „O granicach dobra i zła” (De finibus bonorum et malorum). Obecni występująca wersja nie ma większego sensu, jest zlepkiem przypadkowych słów o zaburzonej składni. Gdyby tekst wykorzystywany był w niezmienionej formie, brzmiałby:

Nie ma zatem takiego człowieka, który kocha cierpienie samo w sobie, kto by do niego dążył lub chciał go doświadczyć, tylko dlatego, że jest to cierpienie, a dlatego, że czasami zdarzają się takie okoliczności, w których to cierpienie może doprowadzić go do jakiejś wielkiej przyjemności. Dając przykład banalny: któż z nas kiedyś nie podejmował się trudnego wysiłku fizycznego mając na względzie uzyskanie z tego korzyści? Kto ma jakiekolwiek prawo obwiniać człowieka, który wybiera przyjemność nie wiążącą się z przykrymi konsekwencjami, albo tego, kto unika takiego cierpienia, które nie prowadzi do przyjemności?

Są różne wersje dotyczące pochodzenia “Lorem ipsum”. Jedna z nich mówi, że po raz pierwszy tekstem z 45 r.p.n.e posłużył się w XVI w. nieznany drukarz, który przerobił oryginalny tekst Cycerona na potrzebę prezentacji czcionek i przykładowych wydruków.

Fragment używany do demonstracji tekstu:

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Proin nibh augue, suscipit a, scelerisque sed, lacinia in, mi. Cras vel lorem. Etiam pellentesque aliquet tellus. Phasellus pharetra nulla ac diam. Quisque semper justo at risus. Donec venenatis, turpis vel hendrerit interdum, dui ligula ultricies purus, sed posuere libero dui id orci. Nam congue, pede vitae dapibus aliquet, elit magna vulputate arcu, vel tempus metus leo non est. Etiam sit amet lectus quis est congue mollis. Phasellus congue lacus eget neque. Phasellus ornare, ante vitae consectetuer consequat, purus sapien ultricies dolor, et mollis pede metus eget nisi. Praesent sodales velit quis augue. Cras suscipit, urna at aliquam rhoncus, urna quam viverra nisi, in interdum massa nibh nec erat.

Powiązane posty

[elfsight_facebook_chat id="1"]