Wystawa “Męska rzecz”

Wystawa “Męska rzecz”

Nietypowy obiekt zagościł w portfolio naszych rzeczy “uroczo innych”. Nie mogło być “gadżetowo”, “katalogowo”, seryjnie. Musiało być tak, jak faktycznie ongiś bywało.

Dla Muzeum Śląskiego w Katowicach wykonaliśmy personalizowane gadżety w postaci wysokiej jakości chusteczek bawełnianych. Zadbaliśmy o to, aby jak najwierniej nawiązywały one do czasów, kiedy nikomu nie śniło się o celulozowych wielopakach.

Wystawa „Męska rzecz” podejmie temat roli mężczyzny oraz znaczenia męskości w polskiej kulturze.  Przy pomocy oryginalnych rekwizytów, przedmiotów codziennego użytku, elementów garderoby i innych artefaktów, czyli „męskich rzeczy”, wystawa scharakteryzuje społeczno-kulturowy kontekst kształtowania się takiego wzorca męskości.

Muzeum Śląskie w Katowicach

historia
bawełnianych
chusteczek

Dziś zapomniana, anachroniczna, na dobre zastąpiona papierowym zamiennikiem, kiedyś była tak ważnym elementem stroju, że we Ludwik XIV wydał dekret w sprawie ujednolicenia jej kształtu. Od 1685 r. na mocy tego nakazu chusteczka miała być kwadratowa.

Od momentu upowszechnienia się tabaki chusteczka stała się niezbędna do ochrony twarzy i ubrania przed skutkami kichnięcia. Wśród mężczyzn stały się modne kolorowe chusteczki z obrazkami przedstawiającymi wodzów, bitwy, mapy i inne tematy historyczno-polityczne, których popularność utrzymywała się wraz z modą na zażywanie tabaki, czyli do schyłku XIX w. Potem nastał czas na eleganckie, cienkie, białe chusteczki z dobrego gatunkowo płótna lub bawełny. Uważane były za element bielizny osobistej. Kobiety używały chusteczek batystowych lub jedwabnych, najczęściej haftowanych lub obszywanych koronkami; na co dzień jednak używały zwykłych perkalowych, mężczyźni zaś posługiwali się chusteczkami w ciemnych kolorach.

Rok 1924 był przełomowy w historii chusteczek z powodu pojawienia się w sprzedaży pierwszych chustek papierowych, służących początkowo do zmywania makijażu. Szybko doceniono ich zalety i przydatność, zwłaszcza w czasie kataru. Pionierem była firma amerykańska Celulose Products Co, w Polsce zaczęto je produkować w latach 70. XX wieku. Przez dłuższy czas jednak papierowe chusteczki nie mogły całkowicie wyprzeć z rynku niepraktycznych i niehigienicznych chusteczek bawełnianych z powodu niedoboru tych pierwszych.

Obecnie chusteczki papierowe, zwane też higienicznymi lub jednorazowymi, są w powszechnym użyciu – natomiast eleganckie, czyste, wykonane z dobrego materiału chusteczki tradycyjne nadal są obowiązkowym elementem stroju uroczystego (np. do ślubu czy w dyplomacji).

Powiązane posty

[elfsight_facebook_chat id="1"]